História vodnej fajky

Vodná fajka história

   Vodná fajka, ak keď sa to nezdá, je jedna z mnohých tradičných kuriozit zdieľaných medzi rôznymi kultúrami. Je to zariadenie, ktoré má veľa mien. Na západe je pre vodné fajky všeobecne preberaný názov „Hookah“, zatiaľ čo slovo „shisha“ je priraďované k príchutiam tabaku. Na blízkom východe a južnej Ázii (rodisko moderného hookah, ako ju poznáme dnes) se tieto fajky označovali ako „shisha“, zatiaľ čo tabak do vodných fajok sa tu nazýva okrem iného aj „Mu'assal“, „Moassal“ alebo „tombak“. 
   Je fascinujúce, ako se názvy líšia v závislosti na zemeisnej polohe a kultúrnej historii.
V Turecku, napríklad, jeden fajčí z „nargile“, čo znamená samotné označenie vodnej fajky, zatiaľ čo na druhej strane hranice v Sýrii by šiel človek do Tea house -„Narguileh“ (čajovňa, fajčiareň). Keď cestujeme daľej na východ, potom v čajovniach nám budú podávat „Ghalyun“, ktorý však bude chutiť presne rovnako, ako v susedných krajinách. 
   V Indii, ktorú môžeme nazvať rodiskom moderného hookah (termín „hookah“ pochádza zo starovekého indického slova „hukkah“, alebo „kokosové“- čo je materiál, z ktorého boli prvé fajky vyrobené). Ak navštívite Indiu môžete nájsť veľké množstvo mladých, ktorí oživujú tradičnú zábavu fajčenia vodných fajok, onú činnosť, ktorá bola kedysi vyhradená len pre vyššie, ušľachtilé triedy.
   Spojené štáty a Kanada nedávno zaznamenaly nárast popularity fajčenia vodných fajok, najmä medzi školskou mládežou v mestách. Zatiaľ čo pôvod hookah môže byť vystopovaný až k Osmanskej ríši, naopak v Severní Americe je to relatívne nový fenomén. Celkom nedávno, tak pred desiatimi rokmi, by sme tabaky do vodných fajok našli iba v arabských obchodoch a špeciálnych fajčiarskych obchodoch. Výber bol obmedzený iba na niekoľko značiek a pár tradičných príchutí. Dnes, vďaka rastúcej populácii ľudí východného pôvodu, sa táto starodávna tradícia rozširuje nielen v USA, ale aj po celom svete. Vzniká množstvo salónikov, kaviarní, čajovní, fajčiarní, obchodov a shopov. Vodná fajka je dosiahnuteľná pre širokú verejnosť a získava stále väčšiu popularitu. 
   Dnešný fajčar „hookah“ má na výber z desiatky značiek vodných fajok. Tabaky do vodných fajok sú na výber v stovkách rôznych príchutí, rovnako ako veľký výber uhlia do vodných fajok. Moderné technológie, ako sú on-line shopy, sa špecializujú na hookah a shisha produkty. Šírenie umenia a kultúry vodných fajok napomáhajú i obľúbené diskusné fóra, súvisiace blogy a YouTube.

Takže čo robí vodnú fajku tak príťažlivú pre tak rozmanitú populáciu ľudí? Na prvý pohľad sa môže zdať, že posedenie pri vodnej fajke nie je ničím mimoriadne, avšak dá sa povedať, že žiadne „nabitie“ nie je rovnaké. Umenie prípravy vodnej fajky, zdieľanie osobných a tradičných techník, starostlivé a jemné zaobchádzanie s hookah uhlie to všetko je potrebné dodržiavať. Sú to rokmi ověrené tradície, ktoré spolu so správnym zostavením vodnej fajky potom dajú výsledné príjemné posedenie pri vodnej fajke. Pre niektorých môže byt fajčenie vodnej fajky obdivované a rešpektované rovnakým spôsobom ako milovníci dobrého vína pristupujú ku kvalitnému vínu.

Staňte sa sommelier fajčenia vodných fajok a vychutnajte si každé „nabitie“ vodnej fajky.